Naujienos
Jubiliejinis choro "Šatrija" koncertas „Daina sujungė mūsų širdis“/2016


Taip Raseinių rajono kultūros centro mišrus choras „Šatrija“ pavadino kūrybinės veiklos 60 - mečio šventę. Šie žodžiai apibendrino visų scenoje ir žiūrovų salėje buvusių žmonių emocinį ryšį. Kiekvienam iš mūsų amžinybės tėkmėje skirtas nežymus laiko tarpsnis. Metai (o ir dešimtmečiai) bėga nesustodami. Keičiasi laikai, žmonės. Išnyksta ir užsimiršta materialūs dalykai. Bet žmogiškoji prigimtis geba išsaugoti ateičiai tai, kas gražu, tobula, tauru. Mes „akių tamsoj, širdies šviesoj“ saugome gimtinės vaizdinį, nes jis kiekvienam iš mūsų vienas  – Lietuva: čia namai, čia mūsų šeima, čia tėvų ir senelių kapai. Tai pirmosios choro atliktos dainos prasmė. Visiems tai paprasta, aišku ir gyvybiškai būtina. Šilta ir jausminga žiūrovų reakcija tai patvirtino.

Nemažai choras tai vargo repetuodami modernų kompozitorės  N. Sinkevičiūtės kūrinį ,,Ta ta to”. Charizmatiško vadovo G. Jegnoro nepalenksi ir nepakeisi. Jis visada turi savitą muzikos filosofiją, ir taškas. Reikėjo išmokti atskleisti senųjų unikalių lietuvių sutartinių (įrašytų į pasaulio kultūros paveldą) melodijų žaismą. Ir atsitiko nuostabus dalykas: pasirodo, visi salėje taip aktyviai savo susižavėjimų šia daina reiškę žiūrovai taip išprusę, jog žinojo, kad mūsų sutartinėms per 2000 metų? Gali būti. O gal tiesiog širdimi pajuto, kas per šimtmečius buvo mylima, kartojama, gerbiama ir saugoma. Tai mūsų tautos kultūra. ,,Tai tautos dvasia, kurianti, skaidrinanti gyvenimą, pakylėjanti nuo pilkos ir išnykstančios kasdienybės”, - kalbėjo renginį vedęs muzikologas V. Gerulaitis.

Gal todėl įprastai rami Raseinių publika šįsyk pranoko save. Tai buvo koncertas, kai dirigentas pagavo nešančią meno bangą, kai vadovavo ne tik choristams, bet ir žiūrovų emocijoms bei dainavimui. Tai buvo tikroji palaima – esančių scenoje dainininkų ir salės žiūrovų vienybės jausmas. Koletyvą dar iki jubiliejinio renginio maloniai nustebino ir įpareigojo netikėtas rėmėjų dėmesys. Tą įpareigojimą reikės neštis per būsimų metų ir koncertų tėkmę. Juk ,,Šatrija” gyvavo 60 metų, yra dabar ir bus ateityje. Nes laimė dainuoti tada, kai žiūrovas klauso, supranta, išgyvena kartu tą jausmą, kuris pakylėja žmogų nuo kasdienybės į svajonių pasaulį.

Talentas ir meilė žmogui Visagalio valia dovanojama kartu su gyvybe. Gyveni, jei meilę ir tą didelę talento dovaną dalini kitiems. Tik tarp mylinčių ir mylimų esi tikrai laimingas. Likome savo žiūrovams skolingi  – nepakartojome juos sužavėjusių kūrinių. Jautėme, kad renginys ir taip užsitęs. Bet galime tai padaryti kitąsyk – tik suraskime laiko, tik turėkime noro vėl pajausti užburiantį muzikos grožį. Daina turi sparnus, visus mus vienija, myli ir globoja.

 

Choristė Ona Sinkevičienė

Nuotraukos A. Norkaus.