Naujienos
Projektas „Lietuvos valstybės metraštis“


Paskelbta 2018 02 19

Šio projekto pavadinimas nuskambėjo 2017 metų Raseinių rajono kultūros centro renginių programoje.  Kovo 11- ąją Betygaloje įvyko pirmasis šio ciklo tarpdisciplininis performansas. Projektą jau antrus metus remia Lietuvos kultūros taryba, tiesa, šiemet jis pateiktas kitoje finansavimo programoje, tačiau jo forma ir pobūdis išliko panašūs – tai „keliaujantis“ renginys, pristatomas vis kitoje vietoje, tokia ir buvo pirminė projekto idėja.


Šių metų meninė akcija „Lietuvos valstybės metraštis. Šimtmečio ženklai“ pirmą kartą parodyta iškilios mūsų valstybės šimtmečio šventės – Vasario 16–osios vakarinėje programoje Žemaičio aikštėje. Ši aikštė per savo gyvavimo laikotarpį matė daugybę įvykių, įspaustų  senose fotografijose, tuo pačiu tai yra visos mūsų valstybės istorijos atspindys. Kaip tik šią istorinę grandį, jungiančią 1918 ir 2018 metus, mes ir pabandėme perteikti šiuolaikinėmis meninės raiškos priemonėmis, sujungiant viską į vientisą vizualų reginį. Kaip tai pavyko, paliekame spręsti patiem žiūrovams, nors  turėtume prisipažinti, kad šios idėjos įgyvendinimas nebuvo labai lengvas uždavinys.


Pasirinktas gana neįprastas renginio eigos formatas – garso takelis ir dvi vaizdo projekcijos beveik valandą tęsėsi be jokios pauzės (garso ir vaizdo montažas – Raimundas Tarvydas, scenarijaus autorius Arūnas Kazlauskas). Taigi, visi atlikėjai turėjo labai tiksliai įsijungti į veiksmą, tai yra tinkamu laiku atsirasti tinkamoje vietoje. Išduosime dar vieną paslaptį – neįvyko nei viena bendra repeticija. Todėl labai nuoširdžiai dėkojame visiems atlikėjams, kolektyvams ir jų vadovams, kurie drąsiai priėmė  iššūkį ir nepasimetė  scenarijaus vingiuose. Iš kitos pusės, o kas gi šitoje nenutrūkstamoje vaizdų, garsų ir įvykių tėkmėje galėjo atskirti, kur yra scenarijaus  dogma, o kur laisva improvizacija...
 

Dar kartą meninę akciją „Lietuvos valstybės metraštis. Šimtmečio ženklai“ galėsime pamatyti Šiluvos aikštėje kovo 11 d. 19 val. Tikimės, kad šioje vietoje performansas „suskambės“ visai kitaip, pasipildydamas naujomis spalvomis ir emocijomis.

 

 

Raseinių rajono kultūros centro projektų vadovas Arūnas Kazlauskas

Teksto nuotraukos Sigito Gudaičio