15 Bir Atsigręžiant į praeitį, prisimenant skaudžius mūsų tautos istorijos puslapius…
Gedulo ir Vilties dieną visa šalis minėjo 79 – asias tremties pradžios Lietuvoje metines.1941 m. birželio 14-ąją, 3 val. nakties sovietinė okupacinė valdžia pradėjo Lietuvos gyventojų trėmimus.Šimtai tūkstančių žuvusių ir engtų bei kankintų nekaltų Lietuvos piliečių – tai išgyventa realybė, kurios atminimas dar ir šiandien verčia krūptelėti.Šie žmonės tokie tapo ne savo pasirinkimu. Tai nebuvo iš anksto jų suplanuotas kelias, kuriame būtų norėję patirti ekstremalius iššūkius ir iš anksto tam ruošęsi. Vienintelis ir svarbiausias jų pasiruošimas, aktualus taip pat ir mums šiandien, – tai meilė tam, kas yra neįkainuojama, neišduodama, dėl ko nesiderama. Šių žmonių vertybių skalėje aukščiausioje vietoje buvo Dievas, šeima, sąžinė ir laisvė.
Šią atmintiną dieną mūsų visuomenė trumpam susitelkė ir solidarizavosi, prisidėdami prie visuotinės tylos minutės – iniciatyvos, kurios metu kiekvienas savo namuose, darbovietėse, organizacijose sustojo kelioms akimirkoms ir taip pagerbė tūkstančius nuo sovietų režimo nukentėjusių žmonių. Taip pat vyko prasminga ir reikšminga tremtinių, žuvusių laisvės kovotojų pagerbimo „Misijos Sibiras“ istorinės atminties akcija virtualioje erdvėje „Ištark, Išgirsk, Išsaugok“. Vienas iš svarbių okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo akcentų – virtuali paroda „Raseinių krašto žmonių fotografijos“ iš Raseinių krašto istorijos muziejaus eksponatų rinkinio.
Šv. Mišios nėra vien tik malda, tik tylus žmogaus susitikimas su Dievu, – tai atgaiva ir džiaugsmas sielai, pakylėjimas iš kasdienybės dulkių, širdies giesmės, bendrystės ir amžinybės dalelytės dovana mums. Kiekvienas, kuris meldėsi už žuvusius geriausius Lietuvos sūnus ir dukras tą dieną Šv. Mišių metu Raseinių parapijos bažnyčioje, pajuto tas vertybes, išsaugotas mūsų dabarčiai ir ateičiai. Gražia tradicija Šv. Mišių pabaigoje tapotautiniais rūbais pasipuošusių šokėjų atliekamas ritualas – gėlių išnešimas ir padėjimas bei žvakučių uždegimas Raseinių rajono atmintinose vietose žuvusiems už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.
Laisvės kovotojų pagerbimo ceremonija prie skulptūrinės kompozicijos Raseinių miesto ir rajono tremtinių bei politinių kalinių, žuvusių tremtyje ir lageriuose, atminimui (Civilinėse kapinėse)suteikė galimybę pažvelgti į tremčių istoriją – kaip tikėjimo, Tėvynės meilės, nepalaužiamos vilties, ištvermės ir pasiaukojimo liudijimą.
Dėkojame renginio globėjai – Raseinių rajono savivaldybei, organizatoriams – Raseinių rajono kultūros centrui, Raseinių krašto istorijos muziejui ir muziejininkei Loretai Kordušienei, labdaros fondui „Jauniems“, RRKC meno kolektyvams: folkloro ansambliui „Degule“ (vadovė Asta Nikžentaitienė) ir tautinių šokių kolektyvui „Raskila“ (vadovai Milda Urniežienė ir Rimantas Turčinskas), Raseinių meno mokyklos mokytojui Vaidui Dabžanskiui.
Raseinių rajono kultūros centro informacija
Savaitraščio „Alio, Raseiniai“ informacija
Informacija atnaujinta 2020-06-15