,,Svarbiausia, kad renginys paliestų žmogų.“ Interviu su folkloro ansamblio „Degule” vadove Asta Nikženataitiene

,,Svarbiausia, kad renginys paliestų žmogų.“ Interviu su folkloro ansamblio „Degule” vadove Asta Nikženataitiene

2022 m. lapkričio 18 d. 18.00 val. Raseinių atviro jaunimo centre jau 11-ąjį kartą įvyks respublikinis romansų vakaras „Pasakyk, ko lapai krinta“. Šiemet renginys jaukiam vakarui suburs ne tik Raseinių, bet ir kitų miestų atlikėjus . Jame pasirodys Šakių kultūros centro folkloro ansamblio „Šakija“ romansų grupė (vadovė Virginija Snūdaitienė), Kauno Šilainių bendruomenės centro retro grupė „Randevu“ (vadovė Jūratė Svidinskienė), Kelmės kultūros centro romansų grupė „Intriga“ (vadovė Angelė Jovaišaitė) ir Raseinių rajono kultūros centro folkloro ansamblis „Degule” (vadovė Asta Nikžentaitienė).

Kasmet rengiami romansų vakarai suburia bendraminčius pasiklausyti romantiškų dainų, pašokti ir pabendrauti vieni su kitais. Pakalbinta romansų vakaro iniciatorė ir folkloro ansamblio „Degule“ vadovė Asta Nikžentaitienė pasidalino patirtimi organizuojant tokius renginius ir kas skatina ją kiekvienais metais kviesti žiūrovus atvykti.

Kaip kilo idėja organizuoti romansų vakarus?

Tai yra folkloro dalis. Po pokario žmonės siekė linksmesnio, geresnio gyvenimo, atsirado išgyvenimo problema. Atėjo tas metas, kai pradėjome atrasti šią folkloro rūšį – romansus, kurie vyresnės kartos žmonėms labai patinka. Salės būna pilnos ir mes kiekvienais metais dainuojame naują dainą. Vieni tokiems romansų renginiams duoda vieną pavadinimą, bet mes kiekvienais metais pasiimame dainą, kurią visi pabaigoje dainuojame ir pagal ją pavadiname tų metų renginį. Šiemet tai bus daina „Pasakyk, ko lapai krinta“.

Kas svarbiausia organizuojant tokio pobūdžio renginį? 

Mūsų kolektyvui jau 25-eri metai, per tiek laiko mes suradome daug draugų, bendraminčių. Vieni su kitais bendraujame ir mokomės tiek iš klaidų, tiek iš gerų pasiekimų. Mums patiems smagu dalyvauti ir dainuoti kitiems, išvažiuoti kur nors, bet svarbiausia yra tai, kad žiūrovams tai būtų reikalinga. Atėję žmonės ir paraudoja, ir padainuoja, nes čia yra viskas gyva. Kažkas pasidaro įrašus, nes nori skambėti gražiau nei iš tikrųjų. Mes dainuojame gyvai, gyva muzika groja ir darome kaip išeina – čia ir dabar.

Renginys jau vyksta net 11-ąjį kartą. Ar į jį grįžta tie patys veidai, o gal žiūrovų gretos kiekvienais metais vis didesnės?

Yra nuolatiniai žiūrovai, mūsų fanai, bet atvyksta žmonių ir iš kitų rajonų. Atvažiuoja iš Ariogalos, Kelmės, Šiluvos, Viduklės. Patys renginio dalyviai pasidalina su giminaičiais, draugais, kad vyksta toks vakaras. Kiekvienais metais programą vis keičiame, todėl žiūrovų netrūksta. Praėjusiais metais turėjome renginį Ariogaloje po Covid epidemijos, bet salė buvo vis tiek pilna. Kam reikia, tas susižino ir randa laiko bei noro pas mus atvykti.

Kaip atrodė pats pirmasis surengtas romansų vakaras? Ar jis buvo sėkmingas?

Pirmasis romansų vakaras vyko senovinėje salėje ir buvo sujungtas su Ariogalos šokių kolektyvu. Tada dalyvių labai nedaug buvo. Kadangi ne visi žmonės mėgsta folklorą, pusė koncerto buvo folkoro, dalyvavo mokinių folklorinis ansamblis. Antroje koncerto dalyje buvo romansai. Patys darėme scenografiją, naudojome tai, ką turėjome ir sugalvojome. Mums patiems buvo smagu, nes skambėjo jaunystės dainos. Prieš renginį buvome išsigandusios, nežinojome ar žiūrovai priims, kaip jiems atrodysime iš šalies. Stengėmės išrinkti naujas dainas, neatsibodusias, kad būtų mums pačioms gražu ir žiūrovams patiktų. Salėje buvo 500 vietų, kurias žiūrovai visas užėmė – net balkonas buvo pilnas. Negalėjome patikėti ir labai džiaugėmės.

Kas skatina tęsti tradiciją ir kiekvienais metais kviesti žiūrovus į romansų vakarą?

Kolektyvo poreikis rengti romansų vakarus yra labai didelis. Ansamblio narės nori išmokti naujų dainų, todėl kai nuo rugsėjo pradedame sezoną, pirmi mėnesiai yra skirti paruošti romansų vakaro repertuarui. Taip pat reikia pagalvoti, kaip rengsimės, šukuosimės. Kiekvienais metais kolektyvas labai laukia šio renginio.

Kaip manote, kokią naudą teikia romansų vakaras Raseinių rajono bendruomenei ir kodėl verta jame apsilankyti?

Dabar yra ruduo, saulės mažai, galbūt kažkas jaučiasi labai vienišas. Todėl verta ateiti, kad pabūti su žmonėmis kartu, nes vienatvė žmogų labai žeidžia. Jaunimas nelabai ateina, jų gyvenimas žydi, jiems smagu. Vyresni žmonės, patyrę visokių išgyvenimų, ieško atsvaros taško, atėję čia paverkia, dūšią išvalo, tarp žmonių pabūna, eina šokti. Renginyje visi susirenka gražūs, pasipuošę. Vyresnio amžiaus žmonėms to reikia. Susirenkame į šiuos vakarus, nes ne piniguose esmė, o svarbiausia, kad renginys paliestų žmogų.

Ačiū už pokalbį ir linkime gražaus bei prasmingo renginio!

 

VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETO
KŪRYBINIŲ INDUSTRIJŲ FAKULTETO
PRAMOGŲ INDUSTRIJŲ KATEDROS STUDENTĖ

MIGLĖ LISAUSKAITĖ
 

Informacija atnaujinta 2022-11-17