Joninių gegužinė ,,Lai atsiskleižia paparčio žiedas, lai ateina laimė pas Tave“

Joninių gegužinė ,,Lai atsiskleižia paparčio žiedas, lai ateina laimė pas Tave“

Kasmet apie birželio 22 – 24 d. Lietuvoje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Trumpiausia naktis nuo seno sureikšminta, sumistifikuota. Manyta, kad ji stebuklinga. Lietuviai šią naktį švęsdavo Rasų šventę. Vėliau, į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su Šv. Jono varduvėmis. Birželio 24 d. išvakarėse moterys nuo seno rinkdavo įvairiausias gydančias žoleles, nes tikėta, kad šios dienos vakarą surinktos žolelės įgyja ypatingų gydymo galių. Vėliau iš žolelių verdama arbata, jomis apkaišomos palubės, įmetama į tvartus, kad gyvuliai būtų sveiki. Šis moterų veiksmas vadintas kupoliavimu. Netekėjusios merginos šį vakarą apsivilkdavo baltais lino drabužiais ir dainuodamos eidavo į pievas pinti vainikų. Vainiką jos pindavo iš devynių arba dvylikos skirtingai žydinčių žolynų. Nusipintais vainikais merginos pasipuošdavo galvas, o vėliau iš jų spėdavo ateitį. Manyta, kad šią naktį stebuklinga ir rasa. Jos surinkus reikia duoti karvėms, kad būtų pieningos, pabarstyti į daržus, kad būtų derlingi, kad neželtų piktžolės. Buvo tikima, kad ūkininkas sulauks gero derliaus, jei šią naktį apibėgs savo laukus ir nuogas pasivolios rasoje. Šią naktį buvo garbinama saulė. Jai dėkojama už šilumą, šviesą, prašoma jos kuo daugiau šviesti. Naktį ant aukštos kalvos buvo sukuriamas didelis laužas. Buvo manoma, kad kuo toliau apšvies laukus, tuo didesnis bus rudenį derlius.

Šių metų birželio 23 d. Raseinių rajono savivaldybės administracijos Pagojukų seniūnijoje Kaulakių vasaros estradoje įvyko Janinų, Janių, Jonų pagerbimo šventė „Joninės Kaulakiuose”. Šventėje koncertavo RRKC Kaulakiuose mėgėjų meno kolektyvai : moterų vokalinis ansamblis (Genovaitė Vasiliauskienė, Danutė Vasiliauskienė, Vida Tutlienė, Aušra Knopkienė, Audra Grinienė); duetas (Audra Grinienė, Vida Tutlienė); solistė Audra Grinienė . Šiems kolektyvams vadovauja Valdas Paulauskas. Puikią nuotaiką sukūrė populiarios muzikos atlikėjai :Beatričė Mažeikaitė, Modestas Klikna, Austėja Krivickaitė, Ričardas Krivickas, Robertas Šiaulys. Netikėtą staigmeną pateikė šventės vedėjos Vilma Pocienė ir Regina Naikuvienė. Jų teatralizuotas vedimas žiūrovams sukėlė daug gerų emocijų. Vilma Pocienė daug metų darbavosi Raseinių kultūros centre Kaulakių padalinio vadove, vaidino Raseinių kultūros centro teatro trupėje. Skambėjo, aidėjo dainos, linksmai sukosi šokėjai, pliauškėjo žiūrovų, dalyvių katutės. Šventės „kaltininkai” buvo apdovanoti „diplomais”, dovanėlėmis, Kaulakių bendruomenės moterų rankų darbo skrybėlaitėmis bei kepuraitėmis, papuošti įspūdingais vainikais. Šventėje dalyvavo, sveikinimo žodžius tarė ir padėkos raštus teikė Raseinių rajono savivaldybės administracijos Pagojukų seniūnijos seniūnas Antanas Valantinas, „kaltininkus” sveikino Kaulakių kaimo bendruomenės pirmininkė Ona Pocienė, Vosiliškio kaimo bendruomenės pirmininkas Raimondas Dairutis bei kiti, privatūs sveikintojai. Šventėje linksmą intrigą sukėlė „Paparčio žiedo ieškojimas”, Joninių laužo deginimas, linksmasis batutas, šventinių fejerverkų nušviestas dangus.

Nuoširdžiai dėkojame už pagalbą seniūnui Antanui Valantinui, Kaulakių bendruomenės pirmininkei Onai Pocienei, bendruomenės auksarankėms moterims, Arvydui  Rašimui, Virginijui Vaicekauskui ir visiems talkininkams.

Teksto ir nuotraukų autorius: RRKC Kaulakiuose kultūrinių renginių organizatorius Kęstutis Klikna