Vidurvasario teatras

Vidurvasario teatras

Saulėtas, šiltas  vasaros vidurys ir pagaliau atlaisvėjusi situacija, leido teatro mylėtojams pasidžiaugti ypatingu kultūriniu įvykiu mūsų rajono gyvenime, trukusiu visą savaitę. Liepos 5-9 d. mus pakvietė pirmasis Respublikinis teatrų festivalis ,,Vidurvasario teatras”. Žiūrovai itin gausiai lankėsi visuose festivalio organizatoriaus, Raseinių rajono kultūros centro, suorganizuotose spektakliuose netradicinėse erdvėse. Festivalis prasidėjo Raseinių turguje, Kauno valstybinio lėlių teatro spektakliu visai šeimai „Molinis sapnas“ (režisierius Andrius Žiurauskas). Spektaklyje pynėsi lietuvių liaudies legendos ir mitai, svarbiausi Lietuvos istorijos įvykiai ir datos, scenoje skambėjo gyva muzika, kurią 19 instrumentų pagalba atliko kompozitorius Artūras Sinkevičius. Žiūrovai turėjo unikalią galimybę scenoje išvysti ne tik unikalius instrumentus, bet ir paklausyti jų skambesio, atlikėjų dainavimo. Namų apyvokos daiktai ir medžiagos čia pat, žiūrovų akyse virto kunigaikščiu, jo žirgu, ar ant kalvos stūksančia pilimi.  ,,Molinis sapnas“ tapo stipria įžanga į Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos minėjimą.

Antradienį, liepos  6d. švenčiant Valstybės dieną, tradiciškai kasmet suplūstanti tūkstantinė žiūrovų minia Molavėnų piliakalnių komplekse, ne tik jungiami bendrystės dvasios giedojo Lietuvos valstybės himną, bet ir stebėjo unikalų spektaklį, šiemet tai buvo Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklio pagal I. Simonaitytės romaną „Gentis“, inscenizacijos (autorius ir režisierius Agnius Jankevičius). Laikas teka kaip upės vandenys, sukasi ir sukasi metų ratas, tačiau žmonių tarpusavio, šeimos santykiai, žmogiškumas, žmonių likimų jautrūs ir skaudūs vingiai, jaudina ir yra taip artima, suprantama kiekvienam.

Pagarbos ženklas klasikiniam teatrui, buvo parodytas trečiadienio, liepos 7 d.  spektakliu. Raseinių turgaus erdvėse susirinkę žiūrovai,  emocingai stebėjo nuotaikingą Joniškio kultūros centro teatro „Žiburys“ spektaklį  „Vedybos“ pagal N. Gogoliopjesę (režisierė Violeta Tuomaitė). Efektingai šaržuoti personažai, įtraukiantis siužetas, kostiumai, grimas ir intriga laukiant spektaklio finalo – kurį jaunikį žavioji kilmingoji dama išsirinks ir ar įvyks vedybos, prikaustė žiūrovų dėmesį. Ypatingų audringų aplodismentų sulaukė ,,kambarinė“, kuri viso spektaklio metu nepratarusi nė žodžio pelnė publikos simpatijas.

Ketvirtadienį, liepos 8d. ,,Vidurvasario teatras“ ir festivalio partneris Raseinių turgus, pakvietė stebėti dar vieną nuotaikingą ir labai saldų Baltijos baleto teatro spektaklį vaikams „Saldainių fėjos ir vaikai“, režisierė ir choreografė Marija Simona Šimulynaitė. Buvo be galo gera matyti tiek daug mažųjų teatro mylėtojų, kai kurie dar tik vaikščioti pradėję jaunieji žiūrovai, galėjo pajusti užburiančią teatro magiją, stebėti profesionalius baleto šokėjų pasirodymus, klausydami pasakos, apie tris saldainių fėjas, geriausias drauges – Karamelę, Šokoladę ir Cukrinukę. Spektaklio metu, fėjos ėmė ir susipyko, dėl to, kurią iš jų vaikai mėgsta labiau. Žinoma – pasaka baigėsi laimingai, fėjos vėl susidraugavo,  o vaikai dar ilgai po spektaklio galėjo su fėjomis fotografuotis, pasikalbėti.

Festivalį vainikavo penktadienio, liepos 9d. Raseinių rajono kultūros centro mėgėjų teatro „Braižas“ literatūrinis-muzikinis spektaklis „Rauda“ pagal to paties pavadinimo Birutės Pūkelevičiūtės draminę poemą, (režisierė Jolanta Šimaitienė, dailininkė Renata Lauraitytė, kompozitorius Raimundas Tarvydas) Jono Pauliaus II aikštė, Šiluva. Baigiamajame festivalio renginyje, šiam kolektyvui, stebint gausiam teatro mylėtojų būriui ir aidint audringiems aplodismentams, buvo iškilmingai įteiktas Geriausio 2020 m. Lietuvos suaugusiųjų teatro ir vadovo apdovanojimas „Aukso paukštė“ .Šis apdovanojimas, tai ,,Braižo“ režisierės Jolantos Šimaitienės ir viso kolektyvo pastarųjų 7 metų darbo įvertinimas.

 

Spektaklyje ,,Rauda“ pasitelkiant netradicinius režisūrinius sprendimus, efektingus aktorių monologų atlikimus, didingus chorinius giedojimus, originalią muziką, 

scenografiją, apšvietimą, jautriai ir didingai kalbama apie vyro, moters, atsidūrusių nelaimės akivaizdoje, jėgos iškėlimą, apie amžiną keliavimą nenutrūkstamu gamtos ratu, atgimimą, atsinaujinimą. Ypatinga to vakaro renginio vieta – dangiška globa aktorius ir žiūrovus apglėbianti erdvė tarp Šiluvos Mergelės Marijos Gimimo bazilikos ir Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Apsireiškimo koplyčios, padėjo kiekvienam atsiverti ir pasiduoti nešamam literatūrinei-muzikinei ,,Raudos“ tėkmei. Lietuvos nacionalinio kultūros centro Teatro specialistė Irena Maciulevičienėįteikė garbingą ,,Aukso paukštės“ apdovanojimą teatro režisierei Jolantai Šimaitienei, bei Lietuvos Respublikos Kultūros ministro padėką, linkėdama dar plačiau išskleisti sparnus.  Festivalio globėjos – Raseinių rajono savivaldybės atstovai – meras Andrius Bautromis, mero pavaduotojas Kęstutis Užemedckas, nuoširdžiai dėkojo režisierei Jolantai Šimaitienei ir visai dideliai komandai už atskraidintą, jau ketvirtąją Aukso paukštę į Raseinių žemę. Kolegų pasiekimu ir įvertinimu džiaugėsi Raseinių rajono kultūros centro administracija ir gausus kolegų būrys, apipylę apkabinimais, gėlėmis finalinėje festivalio dienoje ,,Vidurvasario teatras“ pasirodžiusį ,,Braižo“ kolektyvą.

.

Respublikinis teatrų festivalis ,,Vidurvasario teatras“  ištrynė mūsų nubrėžtas ribas, praturtino sielas, ,,pagalando“ širdis. Dėkodami žiūrovams, ir visiems, kas prisidėjo prie šios idėjos įgyvendinimo, tariame ne viso gero, o tik iki! Iki pasimatymo ,,Braižo“, teatro mylėtojai. Galbūt jau kitąmet susitiksime ne tik netradicinėse, bet ir naujai surenovuoto Raseinių rajono kultūros centro, erdvėse.

 

 

Raseinių rajono kultūros centro mėgėjų teatro „Braižas“ artistė  Sandra Maslauskienė

Nuotraukų autoriai: Vitalijus Judickis, Renata Lauraitytė

Informacija atnaujinta 2021-07-14